Mowa ciała

Wszystko o gestach i mimice twarzy

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

 

Email Drukuj PDF

Palce w mowie ciała

Gesty wykonywane pojedynczym palcem są zwykle uważane za obraźliwe. Dlatego właśnie od dzieciństwa rodzice wpajają dzieciom, że to nieładne wskazywać palcem. Faktem jest, że oskarżyciele, którzy pokazywali palcem na podejrzanych podczas procesu, byli uznawani za agresywnych oraz nieobiektywnych. Ława przysięgłych w znacznym stopniu asocjowała się z oskarżonym, którego uznawano za niewinnego. Również podczas debat politycznych, mówcy, którzy dają ponieść się emocjom i wskazują na konkurenta palcem, wypadają dużo gorzej.

 

 

 

Gest wskazywania palcem można zastąpić ruchem pełnej dłoni, skierowanej wnętrzem do góry. Tego typu gest kojarzy się pozytywnie, z wręczeniem czegoś drugiej osobie, a także symbolizuje otwartość.

Zasłonięcie ust kciukiem i palcem wskazującym oznacza obronę przed argumentami drugiej strony. Jeśli palec wskazujący jest skierowany na lewo, oznacza to, że osoba próbuje się bronić przed argumentami współrozmówcy. Jeśli na prawo, próbuje ona go ocenić i znaleźć sposób, by się przeciwstawić.

Piramida palców to charakterystyczny gest przedstawiający osobę zadumaną w sobie, człowieka, który wszystko wie najlepiej. W tym geście wszystkie koniuszki palców z obydwu dłoni łączą się, tworząc wizualny symbol piramidy. Ułożenie palców jest bardzo ważne, tak więc należy pamiętać, aby między każdym palcem powstała luka przestrzenna.


Bardzo czytelnym gestem jest podgryzanie paznokci, pojawiające się w sytuacjach stresowych, symbolizujące zamknięcie się w sobie i oderwanie myśli od problemu.

Wyraziste gesty palców pojawiają się też w polityce. Przytykając czubek kciuka do czubka palca wskazującego, polityk przechodzi precyzyjnie do sedna swojej wypowiedzi. Pragnie uświadomić, że to w jego rękach znajduje się prawda, że to on „trzyma” ją pomiędzy swoimi palcami.